Patriotgang3690 Patriotgang3690
  • 26-02-2024
  • Mathematics
contestada

A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.(in c= form)

a) c = 1.38p
b) c = p + 1.38
c) c = p/1.38
d) c = 1.38/p

Respuesta :

Otras preguntas

a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
I need help on this question please help?
What role do media, such as virtual worlds, play in shaping gender stereotypes?
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this
4x-5y=20 find the slope
The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 40 miles per hour, how long will
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?