jameson11221 jameson11221
  • 25-02-2024
  • Mathematics
contestada

Find the break-even point(s) for the revenue and cost functions below. Separate multiple answers with a comma.
(x)=83.1x−0.7x2 C(x)=18x 904.4

Respuesta :

Otras preguntas

(-9,11) and (8.-6) find the slope
A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59. What is the unit rate?
The article "For the Dogs" presents a portrait of working dogs that:1 contradicts the dogs’ portrayal in The Call of the Wild2 discusses dogs of a very differen
in an arranged series of an even number of 2n terms which term is median​
2 A crane has an arm to which is attached a frictionless pulley. A cable passes over the pulley and supports a load of 10 kN as shown. frictionless pulley 104N
3.A nuclide has the symbol C.How many protons are there in one nucleus of this nuclide?D 20C 14B 8A 6​
What are the six block types?​
What were the five reasons for Romes decline?
How is adding 21.39 + 21.59 like adding 2139 + 2159?
Which one is correct? A)the first thing you should do is study. B)first thing you should do is study.