xxiya xxiya
  • 23-11-2022
  • Mathematics
contestada

Tamira is making trail mix. She has $80 to spend on a mixture of almonds and cashews. Almonds cost $8 per pound and Cashews cost $10 per pound. Let "x" represent the pounds of almonds and "y" represent the pounds of cashews. Write an equation to model this scenario.

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the following does nitrogen have an oxidation state of +4?
If a student puts 2.7 moles of gas in a container with a volume of 57.0 and at a temperature of 127°C what is the pressure inside the container?
hello...could someone help me out?? ty :)
Help help me please
It cost Emily $10 to send 98 text messages. What was her cost of texting in texts per dollar? Express your answer in simplest form.
find the distance between the points (13,20) and (18,8)​
What is the area of the triangle below?
8n - 3 = 3n + 12 + 5n
Compute conversion costs given the following data: Direct Materials, $347,500; Direct Labor, $186,300; Factory Overhead, $187,900; and Selling Expenses, $45,290
A proton and an electron are moving in the +x direction in a magnetic field in the +z direction. What are the directions of the forces on the proton and electro