mahjoobanaseemi mahjoobanaseemi
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

NEED FAST PLS LOOK AT PIC

When priced at $40 each, a toy has annual sales of 5000 units. The manufacturer estimates that each $1 increase in price will decrease sales by 100 units. It costs $5 to produce each toy.

NEED FAST PLS LOOK AT PIC When priced at 40 each a toy has annual sales of 5000 units The manufacturer estimates that each 1 increase in price will decrease sal class=

Respuesta :

Otras preguntas

What's the balanced equation for cellular respiration?
Which reform to the American education system began in the early nineteenth century?
two rectangle have an area of 36 square inches name two possible perimeter so for the rectangles
What is the degree of comparison of the underlined adverb in the sentence? He cleaned his room more recently than she did. A. positive B. comparative C. sup
2x+3y=10 and 4x+6y=12 in slope intercept form
how many km are equal to 3,400 m
What does pie equal
Which British economist believed that competition among businesses is important and that "the market" is driven by self-interest? A. Richard Arkwright B. John K
plz help According to the poem "Friendship," which is true about friendship? A. It is unselfish. B. It requires much practice and study. C. It is rare. D.
How many solutions does this equation have?' 8−9x=5x+4