copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao compra almendras para preparar una salsa y servirla con fideos. Compra una bolsa de almendras de 3/8 de libra por $1.20.

¿Cuál es el precio unitario por onza que Tao paga por las almendras? (16 oz = 1 lb)
O $0.15
O $0.20
O $2.40
O $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

What were four factors that contributed to industrialization in Britain?
What are the values of x in the equation x(x-6)=4(x+6)
What Are The Advantages And Disadvantages Of Having Two Houses In Congress?
Is the land use for most of panama forestry yes or no?
Which line from "Civil Disobedience" by Henry David Thoreau may have influenced John Lewis's beliefs?
which of the following statements if true of the gulf of Tonkin affair
How did the way in which European colonialists carved up Africa in the 1800s lead to civil strife in many new African nations?
suppose someone's pores were blocked and sweat could not escape. what would happen
Which type of poem was most popular during the mid-eighteenth century, at the height of the neoclassical era?
Why is chief becoming more important than a hunter in lord of the flies? (ch7)