tangyecomfort333
tangyecomfort333 tangyecomfort333
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

a business is now selling 2000 units per month at 10$ per unit. it can sell 250 more units per month for each 0.25$ deduction in price what price per unit will use a monthly revenue of 36,000$. please help me ASAP ​

Respuesta :

Otras preguntas

help please Calculate the product of 8/15, 6/5, and 1/3.
If you hang out with people who use drugs or alcohol, you probably will too. a. TrueB. False
What is it called when the body needs increased amounts of a drug to produce the same levels of euphoria? a. anxiety b. elevation c. tolerance d. depression
what was the three reasons that nixon gave for refusing to turn over the white house
What is the Truman Doctrine? the U.S policy to contain and challenge communism the U.S policy to spread totalitarianism the Soviet policy to spread communis
What is the gcf of xxyyyzz and xxxxzzz
The middle section of a play would contain which of the following plot events?
Echolocation is based on the use of sound
Viktor tests a solution with a strip of blue litmus paper. The paper turns pink. The solution is a
A likely reason the majority of immigrants who passed through Ellis Island were European, while the majority who passed through Angel Island were Asian is that