highlander3355 highlander3355
  • 25-08-2022
  • Business
contestada

A firm expects to sell 25,500 units of its product at $16 per unit. pretax income is predicted to be $60,500. if the variable costs per unit are $8, total fixed costs must be:_________

Respuesta :

Otras preguntas

how could a person  in the provinces be granted roman citizenship
Would there be a problem or a major event in a horror story?
what is 12.2billion divided by 3.8%
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
when it is winter in europe, what season is it in asia and why?
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
what is 12.2billion divided by 3.8%
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me