WonderStruck WonderStruck
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jess spent $20.00 for 4 pens and 2 notebooks. Jess uses a coupon for $10.00 off her purchase. How much were the pens and notebooks?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
they were originally $30
Answer Link
Nayaisbabes1 Nayaisbabes1
  • 25-01-2017
The 2 notebooks was 4 dollars each and the 4 pens was 3 dollars each . So the total for the pens was 6 dollars and the notebooks was 2 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

A wedding cake has a diameter of 12 inches. The cake decorator needs to know how many strawberries he will need to put around the outside, so he needs the circ
Which number is the farthest to the right on a number line: -15, -1,0,1
Explain how the GCF helps with the distributive property. Why is it so important to use the GCF when factoring a sum of two numbers?
Solve the following system of equations.
How can you express 499 to find the product 499×5 using mental math explain
A patient requires an IV of 0.9% saline solution, also known as normal saline solution. How much distilled water, to the nearest milliliter, must be added to 1
Question Navigator Choose the answer. 13. (1 pt) What is the value of 8 cubed? A. 16 B. 24 C. 64 D. 512
Which economic system is based on private ownership of land and resources? capitalism socialism communism utopianism
I'm so lost!!! Help please! I really want to know how to do this for future. Anything would help! (Question 8)
Suppose it takes 35 min for 1.7 g of sugar to completely react with another reagent we added to the flask. what would the reaction rate be?