Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

In a general partnership, if one partners actions cause the firm losses, then
What’s the answer I’m stuck on this problem
_____ perspectives on personality emphasize conscious awareness, beliefs, expectations, and goals.
During Aristotle's time, the characters of tragedy were typically of noble background, while comedy's characters could best be described as _____. (ELEMENTS OF
I really need the answer I’ve been stuck on this all day
not sure what this question is asking...
What is the mathematical order of operations used in Excel when formulas are evaluated?        A. Multiplication and division, exponentiation, addition and subt
a baker used 4 cups of flour to make 5 batches of brownie. How many cups of flour does the baker need to make 1 batch of browniesheeelpplease I will mark the br
Marge cut 16 pieces of tape for mounting pictures on poster board. Each piece of tape was 3/8 inch long. How much tape did Marge use?
You and a friend race each other. You give your friend a 50-foot head start. The distance y (in feet) your friend runs after x seconds is represented by the l