flxffycottonn
flxffycottonn flxffycottonn
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Leroy buys 18 tins of dog food. He pays
£26.82. What is the cost of 1 tin of dog food?

(Also explain pls)

Respuesta :

ILoveUAE321 ILoveUAE321
  • 23-11-2021

Answer:

It is £1.49

Step-by-step explanation:

I am using unitary method.

To find the cost of 1 item Divide the cost with the umber of items.

26.82 / 18 = £1.49

Answer Link

Otras preguntas

True (T) or False (F): a. ______ Plants appear green because chlorophyll reflect green light and absorb red light.
Finley River has earnings-to-date of $208,000 and current wages of $15,600.
Can someone help me with this question?​
What is a self serving bias example between you and a friend
2- Don't raise your voice, is sleeping ​
Planet of the Grapes is a small European wine producer. Last year they produced 59, 955 liters of wine, employing 5 staff. This year the business employed 3 mor
Each word in the box can be used in two ways, one an everyday way, the other a typically academic way. Complete each pair of sentences using the same word for b
4. Determine the final velocity of a dog that is chasing a cat if it started from rest and ran 82 m at a rate of 1.49 m/s/s.
-5-4-3-2-11-12345 • . How many points need to be removed from this graph so that it will be a function? 1 point 2 points 3 points O points on edge
Given that f(x)=2x^{3}+px^{2}+qx-9 has a factor -3 but leaves a remainder he of 8 when it is divided by x+1 Find the values of p and g. Show that 2x+1 is a fact