2kgod2coo23 2kgod2coo23
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?

Respuesta :

jatem992
jatem992 jatem992
  • 21-04-2021

Answer:

3we

Step-by-step explanation:

rffd

Answer Link
cassara95
cassara95 cassara95
  • 21-04-2021
$0.46

It’s 16 cups in a gallon.
16*2=32
32 cups in 2 gallons.
Divide the price by the number of cups to get the answer.
Answer Link

Otras preguntas

What are the three benefits of having a complete digestive tract?
What is the vertex form of f(x)=x^2+24x+138
Which of the following statements about ATP (adenosine triphosphate) is correct? Hints Which of the following statements about ATP (adenosine triphosphate) is c
in the pardoner's tale, what is ironic about the rioters discovery of gold in the place where they were looking for death? A) They do not realize that the gold
What is causing death of people across the contry in the story?
Wetland protection is one of the most controversial provisions of the ___________ because opponents believe that the legislation is _____________.
why were the world's fairs important to the modernization trend happening on the global scale
A woman who is normal weight before her pregnancy should gain approximately how much weight throughout the first trimester of her pregnancy?
Which value of x is in the solution set of the following inequality? -3x+5>17
what number is 8.2% of 50