avaryanderson22
avaryanderson22 avaryanderson22
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. what is the better value option?​

Respuesta :

avarobertsss
avarobertsss avarobertsss
  • 22-01-2021

Answer:

The better value is 5pounds for $11

Step-by-step explanation:

2.75×5= $13.75

so the 5 pounds for $11 would be better because the other option would cost $13.75 for the same amount

Answer Link
alyssambarb
alyssambarb alyssambarb
  • 22-01-2021

Answer:

buying the box for $11 is the better option

2.75×5=13.75

so 5 pounds separately would be $13.75

Answer Link

Otras preguntas

Hey anyone down to talk
when is a government most likely to support a certain solution?
Why is Phoebe's dad upset when she finds out about mike?
Can you help on this anyone? Please show work on how you got the answers
Hello. How does one report an account instead of a question? Also whats 2+4?
¿que rol o funcion cumplia America Latina en la division internacional del trabajo?
the term __________ refers to the expression that defines the quantity to be maximized or minimized in a linear programming model.
1. A truck is traveling at a speed of 12 km/s is going to school. It took 10 seconds to get to school. What was the distance?​
please help Math Ángles equation​
Suppose that you randomly selected 22 adults. If 10% of the population smoke, a) Using the Range Rule of Thumb, what is the minimum number of usual smokers we