neni50 neni50
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 4.5 pounds of Skittles cost

Respuesta :

Otzi
Otzi Otzi
  • 25-09-2020
Depends on the bag of Skittles you buy, but I assume you’re talking about a regular person 2.17 oz bag.

On the Target website, each 2.17 oz bag costs $0.89. 4.5 pounds is equivalent to 72 oz, so you would need about 33 bags of Skittles to have 4.5 pounds.

This means that $0.89 * 33 equals $29.37.

...

I put way too much effort into this...
Answer Link

Otras preguntas

Need Help with question #6
Imagery in poetry mostly influences which of these poetic elements? A. theme B. rhyme C. mood D. meter
name the subsets of 13
What is the standard form of 8×1+5×(1/100)+9×(1/1000)
arrange the numbers in increasing order 14.204 14.200 14.240 14.210
To what family does the English language belong
. Which one of the following choices is most accurate about fat-soluble vitamins? A. They can be stored in the body. B. They help build collagen and ai
Mr. Benavidez has 600 coins in his collection. Ms. Mcevoy has 10 times as many coins as Mr. Benavidez. How many stamps does Ms. Mcevoy father have? by using n
Please join the Language Police! Answer if you want to! You must answer any question that has grammatical or spelling issues with what they did wrong and how to
0.5 is 10 times as great ad