charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

Identify the three reproductive-related pituitary hormones, and describe their functions.
The small intestine is the body's most important digestive organ. It performs both chemical and mechanical digestion and is the main site of ______________.
George’s parents are going on a cruise and are concerned about paying their bills while they are gone because they will not have the usual means of communicatio
the product of two integers is -180 if one of them is 12 find the other​
The life of a light bulb is exponentially distributed with a mean of 1,000 hours. What is the probability that the bulb will last less than 800 hours?
What is equivalent to 23 degrees 20’ 48”
What is the simplified form of the expression?
Placing your hands on the floor directly under your shoulders and keeping your body in a straight line from head to ankles would be proper mechanics to begin wi
In the human nervous system: a. most of the cells are neurons. b. most of the cells are glia cells. c. there are almost equal numbers of glia cells and neurons.
Dallas buys strawberries, and he would be willing to pay more than he now pays. Suppose that Dallas has a change in his tastes such that he values strawberries