oofergang35 oofergang35
  • 22-04-2019
  • Mathematics
contestada

I need help. PLEASE. Every time I try I get 111 which i know isn’t even close.

I need help PLEASE Every time I try I get 111 which i know isnt even close class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-04-2019

Answer:

B 4

Step-by-step explanation:

She bought 2 jackets

Jackets = 2*49 = 98

She bought 3 sweaters

Sweaters = 3 * 25 = 75

The costs for the jackets and sweaters is 98+75 =173

She spent a total of 185

185-173 = 12

She spent 12 dollars on socks

Socks are 3 dollars each

12/3 = 4

She bought 4 pairs of socks

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is an example of an expressed power
Which of the following root words means “more than one”? A. Junct- B. Ject- C. Ambi- D. Terr-
why Group 18 elements on the periodic table rarely form compounds
When describing a community a biologist would discuss every
Unlike amphibians, reptiles A. have lungs to oxygenate blood. B. use single-loop circulatory system. C. have a closed circulation system in which blood circu
Organisms at the cellular level cannot maintain homeostasis. a. True b. False
Complete the sentence with always , sometimes, or never. The altitude of a triangle is _______ the perpendicular bisector
A parallelogram has one side that is 4 centimeters long and one side that is 6 centimeters long what is the perimeter of the parallelogram explain how you found
What form is the underlined verb in the sentence? The children ride their bicycles most evenings. a. present b. present participle c. past d. past participle
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?