rodriguezjosely2 rodriguezjosely2
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

1 pen: $0.75. 1 highlighter: $0.40. 1 eraser: $0.25. The students pays with a $5 bill.

Respuesta :

megan2204
megan2204 megan2204
  • 26-05-2018
Your change is $3.90
Answer Link
jukkaduei
jukkaduei jukkaduei
  • 26-05-2018

[tex]2 \times 0.75 = 1.5 \\ 5 \times 0.40 = 2 \\ 14 \times 0.25 = 3.5[/tex]
2 pens
5 highlighters
14 erasers
Answer Link

Otras preguntas

The equation is:Point K is between points J and L. If JK= x^2-4x, KL= 3x-2 and JL=28, find the lengths of JK and KLbasically x^2-x-2 and how to solve that
An athlete runs 90 laps in 6 hours. This is the same as how many laps per minute? (A) 1/15 (B) 1/9 (C) 1/4 (D) 1/2 (E) 1
a giraffe can run about 14 meters per second find its speed in miles per hour
Toms home is 1800 m from his school. One morning he walked part of the way to school and then ran the rest. If it took him 20 minutes or less to get to school,
An athlete runs 90 laps in 6 hours. This is the same as how many laps per minute? (A) 1/15 (B) 1/9 (C) 1/4 (D) 1/2 (E) 1
what is 6/10 as a terminating decimal?
How do you do this problem 272 divided by 64
Why did the English settle in the Chesapeake Bay area?
If there are 400 cubic centimeters of a chemical in 1 liter of solution, how many cubic centimeters of water must be added to dilute it to a 25% solution?
Why did the English settle in the Chesapeake Bay area?